Anasayfa / YOUTUBE / YouTube’ da En Çok İzlenenler Şaşırtıcı

YouTube’ da En Çok İzlenenler Şaşırtıcı

YouTube istatistikleri dendiğinde aklımıza standart ve muhtemelen çokıcı ögeler gelir. Şu kadar izleyici, şu kadar yüzdesi şunu izledi gibi, Mobil kullanıcıları, Masaüstü kullanıcıları, Kullanıcı oranları gibi standart ve yöntem veriler aklımıza gelir. Bu durumlar anlık merakımızı gidermek dışında herhangi bir fonksiyon görmez ama aslında bu istatistiklerin altında çok muazzam ve enteresan durumların yatması, gene yapılan son istatistiklerde ortaya çıkmış. O kadar enteresanler ki büyük ihtimalle YouTube mühendisleri bile şaşırmış olsa gerek.
YouTube derli toplu olarak kullanıcı verilerini işleyen bir sitedir. Bu veriler site için hayati önem taşır. Çünkü sitenin eğilimleri, marka dşayeti, atacagı adımlar gibi önem taşıyan noktalar hep bu verilerin oluşturdugu istatistiklerce belirlenir. İstatistikler, site içerisinde herşeyi ancak gerçek anlamda herşeyi kaydededer ve degerlendirirler. En çok hangi videolar izleniyor? hangi yaş grubu tarafından izleniyor? hangi yaş grubu tarafından, hangi saatlerde izleniyor, hangi platformlarda izleniyor? gibi aklınıza gelen ve gelmeyecek birçok veri, günlük hatta saatlik olarak YouTube tarafından kaydedilir. Dakikada 140 saatlik video yüklenen ve sayısız nitelikte içerik barındıran bir site için son derece zor bir süreç gibi gözükse bile, sonuçlar olabilecek en sade biçimde mühendislerin değerlendirmelerine takdim edilir. Bu veriler, ilaveten derli toplu şeklinde de izleyicilere yansıtılır. Degişen, genelde istatisktiklerin paylaşılma düzeni degil, bu düzenin paylaşıldıgı platformlardır. Bazen Google tarafından keyfi olarak, bazı durumlarda konferanslarda, bazı durumlarda ayın belli günlerinde olmak suretiyle, hiç beklenmedik zaman ve yerlerde istatistik rapor ederının paylaşıldıgı olmuştur. youtube_sasirtan_istatiskleri

Bu noktada aslında biraz olumsuz durumların ortaya çıktıgı da gözlemlenebilir. Mesela dijital bağımlılıgımız. Dijital bağımlılık, internet sitelerine olan düşkünlüğümüz demek ve istatistikler olmasa bile, genel durumumuzdan olayın son derece yüksek oldugunu tahmin etmek hiçte zor sayılmaz. Hepimiz günümüzün büyük kısmını sosyal medya sitelerinde geçiriyoruz öyle değilmi ? Fakat olayı rakamlara döktüğümüzde daha korkunç veriler ortaya çıkıyor. Facebook’un rekor kullanıcı sayısına eriştiğini büyük ihtimalle sosyal medya haberlerinide görmüş olmalısınız. Ortalama 2 milyar gibi bir sayı, ürkütücü büyüklükte bir veri. Bunu biraz daha anlaşılır kılmak için şu şekilde ifade edebiliriz ki; dünya genelindeki her üç kişiden birinin Facebook hesabı var. Pekala, YouTube verileri ne alemde? diye soracak olursanız hiçte Facebook’dan aşagı kalır yanı olmadıgını söylebiliriz.

 

Ne İzliyoruz Biz?
Amerika Birleşik Devletleri’nde, en fazla izlenen YouTuber’ların izleyicileriyle bir araya geldiği ve video hazırlamak için kullanabilecekleri en son teknolojilerin sergilendiği VidCon adlı bir panel var. Bu panele YouTube’ın en üst düzey yöneticileri de genelde khamle gösterir. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen VidCon panelinde, şirketin müdürü diyebilicegimiz Susan Wojcicki herkesi şaşırtan rapoları belirtti. Bu rapor ederdaki istatistiklere göre, dünya çapında YouTube kullanımı Facebook’a yaklaşır biçimde 1.5 milyara ulaşmış durumda. Susan Wojcicki, yaptıgı konuşmada bu sayının, yalnızca YouTube’a giriş yaparak izleme yapan kişilerin sayısı olduğunu, giriş yapmadan yani login olmadan video izleyenlerin sayısı daha çok kişiden oluştugunu açıklamış. Ayrıca konuşma içerisinde Mobil kullanıcıların, Masaüstü kullanıcılarına oranla hissedilir derecede fazla oldugununun da önemini vurgulayan Wojcicki, durum bu haldeyken Akıllı TV’lerin izlenme konusu ile ilgili en hızlı yükselişi yakalayan platform olduğunu sözlerine eklemiş.

youtube_istatistikler_sasirtici
Eger izlenmeler bu yollayse, bu kadar insan ne izliyor? sorusu akla gelebilir. Aynı soru YouTube mühendislerinin de ilgisini çekmiş olmalı ki, bununda kayıtlarını incelemişler ve en muazzam sonuçlarda burada ortaya çıkmış. Kullanıcıların günde ortalama bir saatleri YouTube başında geçtiğini hesaplarsak, ayda bütün dünya olarak bir ayda 45 milyar saat YouTube izlediğimiz ortaya çıkıyor. Bu husustaki örnegin ne noktalarda oldugunu ifade etmemiz gerek görülürse, PSY’ın Gangnam Style videosu, büyük ihtimalle hepimizin bir kere olsun izlediği ve YouTube’ın en fazla izlenen, YouTube sayacını bozan o video, toplam 22 bin yıl süreyle izlendiğini belirtebiliriz.

Ve asıl muazzam olan ise en fazla izlenen videoların niteliği. Muhtemelen sizede çok muazzam gelecek ancak dünya çapındaki izlenmeleri istatistiklere döktüğümüzde, en fazla rağbet gören içeriklerin “uyuyan kedi” videoları oldugu ortaya çıkmış. Bu resmi sonuçlara göre uyuyan kedi videoları, YouTube’ın varlıgından beri en fazla izlenen içerik olarak, aşağı yukarı bütün içeriklerin önünde yer alıyor. Üstelik bu gidişat degişecek gibi degil. Yani şuan tüketici internet trafiğinin yüzde 73’ü YouTube üzerindeyken, tahminlere göre 2021’de bu oranın yüzde 82’ye ulaşacağını öngörebiliriz. Ve sonucu toparlarsak, önümüzdeki yıllarda dünya çapındaki izlenimler bir araya getirildiğinde, 22.000 yıldan fazla uyuyan kedi videosu izlenmiş olacak.

Hakkında Admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ant akademi